Олена Зеленська презентувала електронну версію «Довідника безбар’єрності»
В Україні за ініціативи першої леді Олени Зеленської з’явився електронний «Довідник безбар’єрності», у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови.
«Довідник безбар’єрності» – це проєкт з відкритим кодом, доступний для використання та цитування, його також можна доповнювати. Електронна версія Довідника доступна за посиланням.
Наразі довідник містить 4 основні розділи: «Складові безбар’єрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар».
У розділі «Складові безбар’єрності» простою та доступною мовою розкривається поняття безбар’єрності. Що таке, власне, бар’єри, інклюзія, залучення, недискримінація, прийняття, доступність тощо.
В розділі «Правила мови» сформульовані та пояснені загальні підходи до безбар’єрного спілкування. Наприклад, ставте себе на місце людини, утримуйтесь від узагальнень та категоричності, уникайте маскувальних слів.
З розділу «Словник» можна дізнатися, чи коректно вживати ті чи інші слова стосовно різних людей. Наприклад, не вживаємо «інвалід», правильно – «людина з інвалідністю», не «сонячна людина», а «людина із синдромом Дауна», не «люди поважного віку», а «люди старшого віку».
У розділі «Безбар’єрний календар» зібрані важливі дати, визначні та пам’ятні дні з поясненням, як їх відзначати та коли привітання є недоречними.
У кожному з розділів працює пошук. На головній сторінці електронного «Довідника безбар’єрності» – ілюстрації, які розкривають поняття безбар’єрності. Тут також можна пройти тест, щоб перевірити власну толерантність та коректність.