28 квітня 2021 року на засіданні Верховної Ради України у другому читанні та в цілому прийнято законопроект № 2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який реформує систему управління у сфері земельних відносин, зокрема в частині пільгового викупу фермерами земельних ділянок, що отримані ними на праві постійного користування, довічного успадковуваного володіння, а також, які переоформили ці права у право оренди землі.

Право на пільговий викуп можна реалізувати з 1 липня 2021 року у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року № 552-IX.

Пільговими умовами передбачено:
- набуття у власність без проведення аукціону;
- викупна ціна – на рівні нормативної грошової оцінки ділянки;
- можливість розстрочки викупного платежу на 10 років;
- отримання права власності після сплати 1-го платежу.
Цей викуп буде відбуватися через територіальні громади, в межах яких знаходяться відповідні  землі.

Право на пільговий викуп земельних ділянок мають громадяни України, які набули земельні ділянки для селянського (фермерського) господарства:

• на праві довічного успадкованого володіння землею (1991 рік);
  • на праві постійного користування (1992-2002 роки);
  • та з 2002 року переоформили такі права у право оренди землі.

Право на викуп землі мають створенні (зареєстровані) селянські (фермерські) господарства або фермерські господарства, на підставі:

• державного акту на право довічного успадкованого володіння землею;
  • державного акту на право постійного користування землею;
  • договору оренди ділянки, якщо право оренди набуто шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року;
  • заяви землекористувача про викуп земельної ділянки, поданої до відповідної ради громади.

Викуп земельної ділянки:
1. Після отримання дозволу відповідної ради громади на викуп земельної ділянки:
- необхідно замовити у сертифікованого інженера-землевпорядника  виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- інженер-землевпорядник погоджує зазначену документацію з органами влади та передає її державному кадастровому реєстратору для реєстрації ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру.
2. Для отримання витягу з кадастру з відомостями про земельну ділянку фермер звертається до ЦНАП із заявою про надання витягу з кадастру та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку ділянки або замовляє ці витяги онлайн через Публічну кадастрову карту.
3. Для  викупу ділянки подається заява до ради громади. До неї додаються такі документи:
- витяг із кадастру про земельну ділянку;
- витяг із документації  про нормативну грошову оцінку ділянки;
- державний акт на право довічного успадковуваного володіння землею, право постійного користування землею або договір оренди землі;
4. Рада громади приймає рішення про продаж ділянки, обраховує її вартість та готує проект договору про викуп;
5. Договір підписується  сторонами та посвідчується нотаріально;
6. Фермер сплачує 1-й платіж за земельну ділянку;
7. Нотаріус реєструє право власності фермера на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав.

Лист Міністерства юстиції України стосовно державної реєстрації переходу права користування на земельні ділянки від засновників до фермерського господарства.

Алгоритм «Порядок викупу земельних ділянок фермерами» розроблений Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.