УВАГА! ЯЩУР! НЕБЕЗБЕКА БЛИЗЬКО
На кордоні з Україною склалася напружена ситуація щодо ящуру, створюючи серйозну загрозу для тваринництва та здоров'я людей.
Ящур (Foot and mouth disease (FMD)) – важке, висококонтагіозне вірусне захворювання тварин, яке має значний економічний вплив. Хвороба вражає велику рогату худобу, свиней, овець, кіз та інших парнокопитних жуйних.
Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус МЕБ, як країни вільної від вакцинації. У зв'язку з чим вакцинація тварин не проводиться.
У січні 2025 року вірус виявили в Німеччині — на невеликій фермі в Хоппегартені (земля Бранденбург). До цього останній випадок ящуру в Європі фіксували у Болгарії в 2011 році.
На початку березня ветеринарні органи Угорщини підтвердили наявність вірусу ящуру (FMD) на фермі в Кішбайчі, коли у тварин виявили характерні симптоми. Останній випадок ящуру в Угорщини фіксували понад пів століття тому.
Вірус надзвичайно контагіозний і передається через повітря, воду, корм, інвентар, одяг, транспортні засоби та навіть через людину, яка перебувала у вогнищі хвороби. Швидке поширення може охопити десятки господарств за короткий час.
Станом на квітень 2025 року на території України випадків ящуру не зареєстровано, але ризик залишається високим. У разі виявлення збудника запроваджується карантин, всі тварини в осередку інфекції підлягають знищенню, забороняється переміщення тварин та реалізація сировини, що може призвести до значних економічних збитків.
На ящур може хворіти й людина. Інфікування можливе через контакт із хворими тваринами, інвентарем або при споживанні сирого молока та непастеризованих молочних продуктів. Особливо уразливі діти та особи з ослабленим імунітетом.
Шляхи передачі ящуру:
– прямий контакт з інфікованими свійськими або дикими тваринами. Виділення вірусу відбувається через дихання, зі слини, фекалій та сечі, молока та сперми – за 4 дні до появи клінічних ознак;
– контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко). Вірус здатен зберігатись від одного дня до декількох тижнів;
– забруднений одяг, взуття, обладнання, транспортні засоби для перевезення тварин та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати);
– може передаватись повітря-крапельним шляхом за низької температури та високої вологості.
Інкубаційний період може тривати від декількох днів до двох тижнів.
Як розпізнати ящур?
Клінічні ознаки ящура залежить від штаму вірусу, віку, виду та породи інфікованих тварин. У хворих тварин на внутрішній поверхні ротової порожнини, язиці, вимені та кінцівках спостерігають ураження афтами. Також з’являється слиновиділення, анорексія, кульгавість, лихоманка, аборт і раптова загибель новонародженого молодняку та зниження молочної продуктивності.
Використовувати лише перевірені корми та воду.
У разі виявлення симптомів, схожих на ящур, необхідно негайно повідомити управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Фастівського району Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області тел. 097-246-31-31 або Фастівську районну державну лікарню ветеринарної медицини.