На зображенні може бути: товстий лорі та текст «керовані нфекцё: сказ нфкування та симптоми переносники лисици (основний резервуар нфекцй) вовки шакали еноти борсуки людина кажани собака 3 основна форма хвороби буйна тривалсть- 6-11 д.б 2 Bipyc ворганизмі поширюеться нервовим волокнам прояви хвороби спочатку BİH потрапляе спинний мозок ΠοΤίΜ вірус проникае головний мозок, розвиваючи иого запалення судоми глотковой дихально" мускулатури Ha початку захворювання людей, або лащиться, намагаеться лизнути при наростанн збудження хворі агресивними, кидаються лжку в середини хвороби збуджена, люто предмети, прагне зрватися прив'язй в останний стадё тварина рухаеться станi̇ коми стадя збудження змнюеться паралчем, який призводить до смерт найефективншим методом контролю сказу ε вакцинация!»

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) - гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Збудником сказу є фільтрівний вірус. Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб.

Інкубаційний період сказу триває досить довго - у середньому 1-3 місяці (хоча може тривати й до року).

❓Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Головна ознака хворих тварин - зміна їх поведінки.

Запам’ятайте, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень - одна з характерних ознак захворювання їх на сказ.

Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів - агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

✅Щоб уникнути небезпеки, дотримуйтесь правил:

Правила утримання домашніх тварин:

• охороняйте їх від укусів інших тварин;

• регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам;

• виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку;

• не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.

У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.

При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте державну ветеринарну установу.

❗️Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:

• повідомити державну установу ветеринарної медицини та звернутись до медичного закладу для отримання допомоги;

• негайно промити мильною водою місце укусу чи обслинення;

• навколо рани змастити йодом;

• якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;

• ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;

• за можливістю якнайшвидше звернутись в найближчу медичну установу за допомогою;

• тварину ізолювати і спостерігати за нею протягом 10 днів;

• постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання і врятовує життя;

• обслинений одяг забороняється замивати після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити;

• протягом 6 місяців не можна вживати алкогольні напої.

❗️Пам’ятайте, що сказ хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.