Управління фітосанітарної безпеки  Головного Управління Держпродспоживслужби в Київській області,  в порядку роз’яснення, доводить до відома суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва, а саме, здійснюють виробництво, доробку та реалізацію насіння, що згідно Наказу № 348 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки» від 10.07.17 р., маркуванню підлягають усі партії добазового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації. Партії сертифікованого насіння нижчих генерацій, які призначені для реалізації, допускається зберігати без пакування (у засіках, буртах), але з обов’язковим маркуванням.

Згідно з вищезгаданим Порядком, уповноваженим органом щодо обліку етикеток, які використовуються при маркуванні партій насіння сільськогосподарських рослин, є ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».

Маркування партій насіння здійснюється в процесі доробки та пакування насіння. Усі операції проводять за участю аудитора із сертифікації (агронома-інспектора). У законодавстві, маркування визначається як нанесення на етикетку інформації про назву ботанічного таксону, сорт, номер партії, категорію, генерацію, рік та місяць пакування, а також іншої інформації згідно з вимогами законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Більш детальна інформація щодо етикеток, матеріалу їх виготовлення, розмірів, способів виготовлення та їх закріплення можна знайти за посиланням: http://surl.li/entac

Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення, упаковку з насінням маркують етикетками  відповідної форми, кольору та змісту: для добазового насіння - білим з фіолетовою смужкою; для базового насіння - білим; для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитним; для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоним; для суміші насіння - зеленим; для неостаточно сертифікованого насіння - сірим.

Кожній партії насіння та садивного матеріалу аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) присвоюється номер, який складається з п’яти символів (UA-01-001/0001-00): 1) літерний символ - UA - Україна; 2) двозначний символ - номер області розташування насіннєвого посіву (насаджень) (01); 3) тризначний символ - індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (001); 4) чотиризначний символ - порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (0001); 5) двозначний символ - останні цифри року збирання врожаю (00).

Ось зразок етикеток:
Фото без опису
 
Етикетки для маркування партій насіння призначеного для міжнародної  торгівлі  мають  такий  вигляд:                 Фото без опису                

Номер партії на етикетці повинен співпадати з номером зазначеним у сертифікаті, який засвідчує посівні якості насіння. Отримуючи партію насіння, обов'язково перевіряйте наявність  етикетки, яка містить усю необхідну інформацію про партію насіння.

Основними видами упаковок, що застосовують у насінництві, є мішки, торбинки, пакети, контейнери та біг-беги різної місткості, що забезпечують надійну цілісність їхнього вмісту під час зберігання і транспортування та унеможливлюють зміни їх вмісту після закриття упаковок. Упаковка повинна бути цілою, міцною, чистою, сухою і знезараженою від шкідників і збудників хвороб. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нові упаковки.

Мішки, торбинки та пакети з насінням зашивають переважно машинним способом, використовуючи нитки згідно з чинними нормативними документами, що забезпечують механічну міцність зашивання. Обов’язковому опломбовуванню підлягають лише упаковки, закриті зав’язуванням або іншим способом, який дозволяє здійснювати вільний доступ до вмісту упаковки після остаточного закриття без видимих порушень його цілісності.

Насіння олійних, ефіроолійних, кормових і медоносних культур упаковують у подвійну мішкотару або багатошарові паперові мішки та пакети. Тканинні мішки допускається використовувати як зовнішню упаковку, а як внутрішню - поліетиленові мішки або вкладення, виготовлені з поліетиленової плівки або поліпропілену.

Упаковку з насінням гібрида (F1) та насінням батьківських форм гібридів кукурудзи або соняшнику маркують додатковими позначеннями, які наносять безпосередньо на упаковку, згідно з додатком до цього Порядку.

На упаковках з протруєним (обробленим) насінням ставлять напис «Протруєно» або «Оброблено», на упаковках з дражованим або інкрустованим насінням - «Інкрустоване» або «Дражоване».

Насіння, призначене для роздрібної торгівлі, фасують у дрібну споживчу тару з можливим подальшим пакуванням у мішки, коробки, ящики, пачки та інші контейнери.

Перепакування та перемаркування партії насіння можливе у разі виникнення необхідності на вимогу суб’єктів відповідно до чинного законодавства. При цьому попередня етикетка видаляється, а нова повинна відтворювати первинну інформацію про партію насіння та містити відмітку про перемаркування та перепакування. Насіння, яке імпортовано та потребує доробки з подальшим використанням в Україні, підлягає перепакуванню та перемаркуванню.

Перепакування та перемаркування партії насіння, яке було вироблено в іншій країні, проводяться за погодженням з уповноваженим органом країни виробництва, якщо перемаркування проводиться для сертифікації як іншої категорії насіння. При перепакуванні та перемаркуванні попередня етикетка та пломби видаляються, а нова етикетка повинна відтворювати первинну інформацію про партію насіння. До етикетки включаються інформація про країну-виробника та вказівка, що стосується перепакування та перемаркування. Маркування партій насіння здійснюється суб’єктами в процесі доробки та пакування насіння. Усі операції проводять за участю аудитора із сертифікації (агронома-інспектора).

 

Головний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки
ГУ Держпродспоживслужби в Київській області Ірина ФЕОКТІСТОВА