Фото без опису

  1. Важливо проговорити чіткий план «до»: куди ви йдете під час обстрілу, хто що бере з собою, хто за що відповідальний. Чим більше літня людина буде готова до початку обстрілу, тим більш спокійна вона під час нього. Нервові процеси з віком стають повільнішими, у зв’язку з цим літні люди мають спочатку звикнути до якоїсь інформації, сприйняти її. Тому навіть якщо у вашому населеному пункті спокійно – проговоріть деталі.
  2. Для більшого заспокоєння під час обстрілу людина старшого віку, як і будь-яка інша, повинна мати завдання, які вона виконує: взяти неважкі речі чи ковдру, подивитися за онуком чи переноскою з котом у сховищі. Завдання мають бути нескладними, проте досить відповідальними. Таким чином у людини буде зона її контролю й відповідальності і вона зможе відчувати більше безпеки.
  3. Пам’ять літніх людей спрямована на далеке минуле, вони добре пам’ятають моменти з юності чи зрілості. Розпитайте або попросіть дітей розпитати щось у літньої людини. Де вона відпочивали за молодих років, як святкувала дні народження… Розповідь заспокоїть людину, поверне її у безпечне місце в голові, надасть приємних переживань і знизить рівень стресу.

Це допоможе заспокоїти та зайняти одразу і людину старшого віку, і дітей, наприклад.

  1. Якщо людина не проти – візьміть її за руку чи обійміть за плечі. Найкраще заспокоюють легкі рухи, погладжування згори донизу. Якщо людина в ступорі чи близька до того, аби плакати, – обійміть за плечі і тихенько гойдайте в різні боки чи несильно назад і вперед. Такі рухи дуже заспокоюють і ніби заколисують.
  2. Стежте, щоб людина пила багато рідини. Це актуально для будь-кого, і для літніх людей так само – під час гострого стресу нервова система страждає від зневоднення. Дайте води чи чаю, якщо він у вас є.
  3. Спокійно проговорюйте свої дії: «Зараз я дам тобі попити», «Я обійму тебе», «Ми сядемо тут». Через сповільнену швидкість нервових реакцій літні люди можуть втрачати фокус, бути дезорієнтованими – ваш голос й інструкція, що робити, допоможуть опанувати стрес.

За матеріалами, взятих із Довідника безбар’єрності. 

Довідково

Перший український посібник із безбар’єрної комунікації «Довідник безбар’єрності» з’явився у 2021 році. Він доступно розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, правила коректної мови. 

Посібник був створений за ініціативи першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.